Lehed

pühapäev, 12. veebruar 2017

Shakshuka

Pärast pikaleveninud blogipuhkust ütlen teile taaskord tere. Tõsi, see on veidike ebalev ja ettevaatlik, nagu päriselt enam ei oskakski - mis sellest, et siin näeb kõik sama välja sama, on tegelikult ju palju asju muutunud. Aga kõigest omal ajal.

Mis aga ei ole muutnud, on minu armstus hommikusöökide vastu. Ma ei mõtle siin seda kiirelt, peaaegu et jooksu pealt söödud röstsaia ja kohvi enne tööleminekut. Ma mõtlen neid hommikuid, kui pole kuskile kiiret, kui on aega rahulikult ärgata, kui saab veel pidžaamas köögis askeldada (jah, selline laisk olengi :)). Vot need on alles hommikud... Eriti kui siis lõpuks sööma saab asuda, väljas on ammu juba valge ja kõht on juba parajalt tühi. Elu tundub siis paganama ilus.

Shakshuka

Üks minu kõigi aegade kõige lemmikumaid hommikusööke (tegelikult üldse sööke) on shakshuka. Millegipärast ma väga palju teisi shakshuka entusiaste ei tea ja kui rääkida tomatikastmes küpsetatud munadest, saan ma tavaliselt vastusena natuke viltuse pilgu osaliseks (seda enam on äratundmisrõõm eriti suur, kui keegi teab, millest ma räägin, ja on sama vaimustunud kui mina).

Sest shakshuka on palju rohkem kui lihtsalt tomatikastmes küpsetatud munad. See on värvikas ja rikkalik roog, mille tarvis valmistatakse kõigepealt pliidi peal pannis paprika (ja piparde), vürtsköömnete ja cayenne pipraga maitsestatud tomatikaste. Kui kaste on valmis, lisatakse sellele munad ning pannakse roog ahju. See, mis välja tuleb, on lihtsalt imeline. See maitsete bukett, lisaks pehmelt küpsenud munad, kus kollased on veel vedelad... mmm!

Shakshuka on pärit Põhja-Aafrikast, seal ja mitmetes Lähis-Ida riikides on see armastatud hommikusöök, ja mitte ainult hommikusöök - seda süükase nii päeval kui ka hoopiski õhtul. Pole ka ime, tegu on üsna toeka roaga. Kusjuures nimi shakshuka tuleneb väidetavalt häälest, mida tomatikaste pannil podisedes teeb.

Shakshuka valmistatakse tavaliselt malmpannil, aga tegelikult sobib ükskõik milline pann, mida saab ka ahju panna. Ja tegelikult saab ka ahju panemata, ainult pliidil toidu valmis teha - võib munad terveks jätta, aga võib ka tomatikastmesse sisse segada. Antud kogusest jätkub 3-6 sööjale.

Shakshuka


Vaja läheb:
  • oliivõli
  • 1 punane paprika või 
    soovi korral tšillipipraid
  • 2 väiksemat sibulat
  • 3 küüslauguküünt
  • 1 tl soola
  • 0,5 tl musta pipart
  • cayenne pipart, maitse järgi
  • 1 tl jahvatatud vürtsköömenit
  • 1 tl jahvatatud paprikat
  • 0,5 tl kurkumit
  • 800 g purustatud tomateid
  • 1-2 sl suhkrut või mett
  • 6 muna
  • serveerimiseks peterselli
    soovi korral fetajuustu
Kuumuta ahi 180 kraadini.
Puhasta paprika ja lõika õhukesteks viiludeks, toimi samuti ka sibulaga. Viiluta küüslauk. Kuumuta pannil oliivõli, lisa paprika ja sibul, küpseta madalal kuumusel, kuni pehmenemiseni. Lisa küüslauk ja maitseained, kuumuta veel paar minutit ning lisa siis purustatud tomatid ja suhkur. Lase veel umbes 15-20 minutit madalal kuumusel podiseda, et kaste rohkem kokku keeks. Maitse vahepeal ja lisa vajadusel veel maitseaineid.
Eemalda tulelt ning löö ettevaatlikult tomatikastme peale lahti munad. Juhul kui kasutad ka fetat, sega see kastmesse enne munade lisamist. Maitsesta veel soola ja pipraga ja pane pann eelkuumutatud ahju. Küpseta 8-10 minutit, kuni munad on just hüübinud. Serveerimiseks puista peale hakitud peterselli. 
Kõrvale sobib hästi ükskõik milline krõbeda koorikuga leib.

Shakshuka

1 kommentaar:

  1. Meil tehakse sama sööki chorizoga ja kutsutakse huevos rancheros (kuigi seal peaks olema ka tortillat ja ube), päritolumaa Mehhiko. Tean mitutkümmet entusiasti!

    VastaKustuta