Lehed

Suussulavad ribid

pühapäev, 15. juuni 2014

Suussulavad BBQ-ribid / BBQ ribs

Ribidega on tavaliselt selline lugu, et need kas on väga head või mitte eriti head. Need ribid siin kuuluvad kindasti sinna esimesse kategooriasse. Siiamaani oli minu (ja nii mõnegi teise) meeldejäävaim ribi-elamus agility MMi ajal Tšehhis, need olid nii head, et isegi pärast paari aastat tulevad need ikka vahepeal jutuks :D Praeguseks juba veidi hägustunud mälestus Tšehhis söödud ribidest sai aga kindla peale taaselustatud ja need ribid siin olid vähemalt sama head kui mitte paremad. Või no millest me räägime, need olid kindlasti paremad, sest need olid siin ja neid sai süüa ka ;)

Mõeldes muuhulgas ka lähenevale jaanipäevale, siis maitsvad ja mahlased ribid on kindlasti iga grilliõhtu hitt! Lisaideid grillimiseks võib leida Maakodu juuni numbrist, kus ka järgnev retsept koos teiste grilltoitudega ilmus.

Suussulavad BBQ-ribid / BBQ ribs


PS! Nende ribidega peab ettevaatlikult ümber käima, kuna liha on nii pehme, et võib kergesti kondi küljest lahti tulla.

Vaja läheb:
  • ribiliha
  • 1 osa suitsust BBQ kastet
  • 2 osa pruuni suhkrut
  • 4 osa ananassimahla
  • veel BBQ kastet grillimiseks

Lõika ribid ühe- või kahekaupa lahti, pane pannile ja lisa vastavalt liha kogusele 1 osa BBQ kastet, 2 osa suhkurt ja 4 osa ananassimahla. Aja kõrgel kuumusel keema ning seejärel hauta madalal kuumusel kaane all vähemalt 50 minutit (mida kauem, seda pehmem liha ;)). Pärast hautamist tõsta ribid ettevaatlikult mitte väga kuumale grillile ja pintselda veel ka paar korda BBQ kastmega. Grilli umbes 15 minutit, kuni kaste muutub kleepuvaks. Serveeri kohe.



Suussulavad BBQ-ribid / BBQ ribs

Tort vabariigi aastapäevaks, komeeditort

reede, 21. veebruar 2014

Komeeditort

Sel aastal hakkasin vabariigi aastapäevaks tehtava tordi peale juba õige varakult mõtlema. Mingit ideede uputust esialgu ei olnud, aga üldiselt kohe ei olegi. Idee tuli lõpuks seoses mu vanaemadega.

Mul on kaks vanaema - Hilda ja Viive. Vanaemad kinkisid jälle jõuludeks Kalevi šokolaadinööpe. Need pole mitte need tavalised šokolaadinööbid, vaid need nonparellidega kaetud. Värvilised on muidugi mõlemad. Need on üsnagi traditsiooniline kingitus, mäletan, et vanaemadelt sai neid kaheksanurkseid karpe (praeguseks need enam sellised pole) kingituseks vist juba üle kümne aasta tagasigi... Mis veel sellest ajast meelde on jäänud?

Kaaluga lahtiselt müüdavad Komeedi kommid muidugi! Ma tean, et paljudele need maitsesid/maitsevad, aga mina nende fännide hulka ei kuulunud (teine sama hea komm oli Teekonna mu jaoks). Kuigi Komeet ei kuulu kindlasti mu lemmikkommide hulka, siis ma pean ütlema, et koogi vahele pandav komeedikommikreem on küll päris hea ;)
Praegu iagathes Komeeti enam lahtiselt ei müüda, vähemalt ma ei leidnud seda kohta, kus oleks müüdud. Nüüd saab neid komme risti vastupidiselt pakendatult. Iga komm eraldi pakendis, varem vist ei olnud need glasuuritud ka... Kui korraga kasutada tervet pakki, siis on eriti hästi näha kommide ja paberi suhe :) Lisaks on see eriliselt tüütu neid ühekaupa harutada. Aga tühja sellest - kaks kommi said kokku selles koogis. Ühendavaks faktoriks vana hea biskviit.

Ma hakkan juba veidi ennast kordama, aga otsus traditsioonilise biskviitpõhja kasuks tuli ka just tänu vanaemale. Täiesti tavaline biskviitkook oli meil kunagi suur hitt. Me kutsusime seda munakoogiks (hiljem koolis keegi ei teadnud, mis asi see munakook on). Munakook oli tavaliselt nii hea, et see söödi niisama ära, vahepeal aga näiteks koos maasikakompotiga. Praegu enam väga ei kujuta ette, et hakkaks paljast biskviitpõhja sööma. Ikka peab erinevaid asju peale ja vahele panema ;)

Komeeditort

Biskviit:
(Muide, ideid biskviidi valmistamiseks ammutasin Koopatibi blogist.)
  • 3 muna
  • 1,25 dl suhkrut
  • 1,25 dl nisujahu
  • 0,75 dl kartulitärklist
  • 0,75 tl küpsetuspulbrit
Eralda munavalged kollastest. Sega omavahel jahu, tärklis ja küpsetuspulber. Vahusta munavalged tugevaks vahuks, lisades järk-järgult suhkru. Kui munavalgevaht on valmis, vala selle hulka lahti klopitud munakollased ja mikserda kiirelt ühtlaseks. Sõelu peale jahusegu ja sega õrnalt, aga nii et kõik oleks korralikult segunenud. Vala küpsetuspaberiga ääristatud 20 cm lahtikäivasse koogivormi. Küpseta 180-kraadises ahjus umbes 20 minutit, kuni biskviidi sisse torgatud tikk jääb puhtaks.

Kreem:
  • 1dl + 2 dl vahukoort
  • 1 pk Komeedi komme
  • 200 g toorjuustu
  • 50 g suhkrut
Haki kommid väiksemateks tükkideks. Kuumuta väikses potis 1 dl vahukoort, lisa hakitud kommid ja sulata segades. Kui kommid on seganud, eemalda tulelt, lase jahtuda. Vahusta ülejäänud vahukoor suhkruga, lisa toasoe toosjuust, mikserda ühtlaseks. Lisa sulatatud kommid, sega ühtlaseks.

Koogi kokkupanek:
  • Immutamiseks kohv, soovi korral võib lisada Vana Tallinnat, konjakit vm
  • Kaunistamiseks šokolaadinööpe.
Lõika biskviit neljaks kihiks. Aseta alumine biskviidirõngas serveerimisalusele, immuta kergelt kohviga. Kuna biskviit on üsna õhuline, siis väga suurt immutamist see ei vaja, mina kasutasin immutamiseks lihtsalt kerget kohviga pintseldamist. Pane biskviidikihile 2-3 sl kreemi, aja laiali, kata uue biskviidikihiga ja nii kõigi kihtidega. Kata ka viimane kiht ja servad kreemiga, osa kreemi peaks alles jääma. Pane tort üleöö külmkappi maitsestuma, järgmisel päeval kata tort ülejäänud kreemiga, silu ühtlaseks – seda on parim teha, kui spaatel või nuga, millega siluda, kasta korraks kuuma vette. Kaunista kook šokolaadinööpidega.

Komeeditort

Retsept ilmus ka Maakodu veebruari numbris.

Tomati-kanahautis

pühapäev, 16. veebruar 2014

Tegu on lihtsalt ja kiirelt valmiva tomatise hautisega, mis ilmus jaanuarikuu Maakodus, kuid sobib hästi ka praeguse lörtsise ilmaga. Koostisosi võib julgelt lisada või välja vahetada vastavalt sellele, mida parasjagu kodus leidub. Kui soovid mahedamat, kreemisemat kastet, lisa hautisele ka rõõska koort. Koostisosade eelkeetmine kiirendab roa valmimist, aga kui aega köögis tegutsemiseks napib, võid keetmise ja pruunistamise vahele jätta ja kõik kohe ahju panna - sellisel juhul pikenda küpsetamise aega umbes tunnini.

Tomati-kanahautis / Tomato and chicken stew

Vaja läheb:
  • 1 pastinaak
  • 6-8 kartulit
  • 3 porgandit
  • 3 sibulat
  • 6 kana kintsufileed
  • 400 g purustatud tomateid
  • 500 g tomatipastat
  • 2-3 dl kanapuljongit
  • soovi korral 2 dl 10% rõõska koort
  • 2 küünt küüslauku
  • soola-pipart
  • pune, tüümiani
Koori juurviljad, sibulad. Lõika pastinaak kangideks, kartulid olenevalt suurusest kaheks või neljaks ja porgand 1-2 cm pikkusteks juppideks. Lõika ka sibulad sektoriteks. Keeda porgand ja kartul pooleldi pehmeks, kurna.
Samal ajal maitsesta kana kintsufileed soola-pipraga, pruunista kiirelt kuumal pannil mõlemalt poolt.
Pane juurviljad, sibulad ja kana ahjuvormi, lisa 2 küünt riivitud küüslauku. Sega kausis purustatud tomatid ja tomatipasta, lisa 2 dl puljongit ja soovi korral veel 2 dl kohvikoort, maitsesta soola-pipra ning ürtidega. Vala tomatisegu ahjuvormi. Küpseta u 200-kraadises ahjus 30-40 minutit.

Tomati-kanahautis / Tomato and chicken stew

Hapukoorekook

neljapäev, 23. jaanuar 2014

Kõik on uus sep...jaanuarikuus? Selles jaanuaris on küll nii mõndagi uut. Üks uus asi on, et tuttavad peavad kinni sõnadega "Sa olid ju ajakirjas....". Ja siis ma ütlen punastades, et jah, olin küll. Tegelikult on seda varem ka mõned korrad ette tulnud, aga nüüd on teistmoodi. Ehk siis pika keerutamise lõpetamiseks - nüüd võib ajakirjast Maakodu leida minu retsepte. Minu jaoks on tegemist päris põneva väljakutsega, aga eks seda, kuidas ma selle kõigega hästi toime tulen, näeb tulevikus ;)

Alloleva koogi võis leida Maakodu jaanuari numbrist. Kook sündis asjaolust, et pärast detsembri pühi jääb pahatihti alles piparkoogitainast ja/või piparkooke. Sellisel juhul on hea kasutada neid näiteks koogi valmistamisel. Kuna postitamiseni jõudsin alles jaanuari lõpupoole ja pipakoogitainast ei ole isegi minul enam kodus, siis võib loomulikult selle asendada näiteks tavalise muretainaga või suvaliste küpsistega. Hapukoorekook ise on mõnusalt õhuline, magusa koogi täienduseks sobivad hästi hapukad pohlad või nendest tehtud moos.

Piparkoogipõhjal hapukoorekook / Sour cream cake on gingerbread crust

Vaja läheb:
  •     150 g piparkooke
  •     60g võid
  •     4 muna, rebud ja munavalged eraldi
  •     140 g suhkrut
  •     1 tl vanillisuhkrut
  •     500 g hapukoort
  •     3 sl jahu
Purusta piparkoogid ja sega sulavõiga. Suru piparkoogipuru küpsetuspaberiga kaetud lahtikäivasse vormi (22-24 cm diameetriga) ja pane täidise valmistamise ajaks külmkappi.

Põhja võib samahästi valmistada ka piparkoogitainast: lõika õhukeseks rullitud tainast koogivormi suurune rõngas välja ja aseta vormi põhja, eelküpseta 180-kraadises ahjus 10 minutit.

Täidise jaoks eralda munakollased ja –valged. Vahusta rebud suhkruga heledaks vahuks. Lisa hapukoor ja jahu, sega ühtlaseks. Vahusta munavalged tugevaks vahuks ja sega õrnalt munakollase-hapukooresegusse. Vala täidis piparkoogipõhjale ja küpseta 180 kraadini eelkuumutatud ahjus umbes 40 minutit, kuni täidis on pealt kuldne ja enam-vähem hüübinud. Kui kook hakkab ahjus liigselt pruunistuma, kata vorm fooliumiga. Lase jahtuda. Serveeri tuhksuhkruga ülepuistatult, koos pohlade, jõhvikate või hapuka moosiga.




Piparkoogipõhjal hapukoorekook / Sour cream cake on gingerbread crust

Novembris, kui ma selle foto pildistasin, oli paar päeva selline kena härmatis. Sel hetkel tundus, et jaanuarikuus on võib-olla imelik muruga "lehvitada". Oleks teadnud, et lumi alles nüüd maha tuleb, poleks üldse muretsema pidanud :)