Lehed

Vastlakuklid

esmaspäev, 27. veebruar 2017

Homme on vastlapäev. Umbes nädal aega tagasi tuli minul juba vastupandamatu isu vastlakuklit süüa. Ise tegemiseks polnud aga paraku jaksu ja seega tuligi leppida kellegi teise tehtuga. Päris poeriiulilt küll minu käsi ei tõuse kukleid korvi panema, kuna tavaliselt on nendes kuklites saia ja vahukoore suhe viisakalt öeldes väga ebavõrdne. Seega olidki valikus  a) oodata õiget päeva (Tartus mõnes kohas, kust võiks ausat kuklit saada, tunduski olevat selline poliitika, et kukleid on menüüs ainult õigel päeval), b) teha natuke allahindlust kvaliteedis (mitmete kohvikute valikus on vastlakuklid siiski juba üsna varakult olemas) või siis c) teha ise. Kahtesid kukleid ma igatahes maitsta sain, aga ütleme nii, et homme teen oma kuklid igatahes ise!

IMGP3367


Antud retsept on varasemalt ilmunud ka ajakirjas Maakodu. Sellest kogusest saab 25 kuklit.
  • 250 g piima 
  • 150 + 150 g nisujahu 
  • 25 g presspärmi 
  • 75 g suhkrut 
  • 0,5 tl soola 
  • 1 tl kardemoni 
  • 100 g võid, toasooja 
  • tumedate kuklite jaoks 30 g kakaod 
Soojenda piim, nii et see oleks käesoe. Sulata sisse pärm, siis lisa 150 g jahu. Klopi, kuni saad ühtlase (üsna vedela taina). Kata kauss rätikuga ja jäta 20-30 minutiks sooja kohta seisma.

IMGP3263


Kui tainas mullitab ja on kerkinud, lisa suhkur, sool, kardemon ja ülejäänud jahu. Sõtku tainast kuni see on ühtlane ja lööb käte ja kausi küljest lahti. Kui tainas on liiga vedel, lisa vahepeal veel jahu. Lisa toasooja või tükid, sõtku veel 5-8 minutit. Tumedate kuklite jaoks lisa nüüd kakao ja töötle tainas ühtlaseks. Valmis tainas on elastne ja hästi töödeldav, tulles hästi käte küljest lahti.

Tainas ei tohi olla liiga vedel ega ka liiga kõva. Kui esimesel juhul tulevad kuklid madalad, siis teisel juhul ei jõua tainas samuti kerkida ja kuklid on väiksed ja kõvad. Tainas võiks pigem olla pehmem kui kõvem - seetõttu ärge kunagi lisage kogu jahukogust korraga. Jahud on erinevad, hinnake taina paksust ja alles siis lisage (ülejäänud) jahu.

Jaga tainas 25 osaks ja vormi neist ümmargused kuklid. Kavalam on teha kuklid pigem väiksemad kui suuremad, nii saab suurema tõenäosusega kenad kohevad kuklid, mitte lapikud pätsikesed. Lisaks on väiksemaid kukleid muidugi mugavam süüa ka ;)

Aseta kuklit piisavate vahedega küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaatidele, määri lahtiklopitud munaga ja jäta 1,5-2 tunniks kerkima. Kuklid võiksid olla umbes kahekordseks kerkinud. Pärmitaina küpsetised tahavad kerkimiseks sooja ja niisket tuuletõmbuseta keskkonda. Hästi sobib näiteks ahi, mida on natuke soojendatud ja kuhu on lisaks asetatud ka veenõu, või näiteks põrandaküttega ruum.

IMGP3344

Küpseta kukleid 220-kraadises ahjus 8-10 minutit. Ahjust välja võetud kuklitele laota peale niiske rätik, siis jäävad need pehmemad.

IMGP3560

Täidised:

Kuklist teeb õige vastlakukli kindlasti vahukoor. Traditsioonilise suhkruga vahustatud koore võib vahelduse mõttes asendada ka šokolaadi-vahukoorega või vaarika-vahukoorega (sel juhul sega lihtsalt vahukoor natukese vaarikamoosiga). Kreemi võib kuklite vahele panna lusikaga või kasutada selleks pritskotti. Igatahes on parem, eriti just suurte kuklite puhul, kui saia sisse süvend uuristada. Vähem saia ja rohkem täidist garanteerib maitsva ja mahlase kukli. Süvendi sisse saab muidugi lisada ka meelepärast moosi või martsipani.

IMGP3376


Šokolaadi-vahukoor
  • 200 ml vahukoort 
  • 1 sl suhkrut 
  • 50 g tumedat šokolaadi 
Sulatage vesivannil šokolaad. Vahustage külm vahukoor suhkruga kohevaks. Segage u 1/3 vahukoorest sulašokolaadiga, siis lisage ülejäänud vahukoor ja segage õrnalt läbi.

IMGP3544

Shakshuka

pühapäev, 12. veebruar 2017

Pärast pikaleveninud blogipuhkust ütlen teile taaskord tere. Tõsi, see on veidike ebalev ja ettevaatlik, nagu päriselt enam ei oskakski - mis sellest, et siin näeb kõik sama välja sama, on tegelikult ju palju asju muutunud. Aga kõigest omal ajal.

Mis aga ei ole muutnud, on minu armstus hommikusöökide vastu. Ma ei mõtle siin seda kiirelt, peaaegu et jooksu pealt söödud röstsaia ja kohvi enne tööleminekut. Ma mõtlen neid hommikuid, kui pole kuskile kiiret, kui on aega rahulikult ärgata, kui saab veel pidžaamas köögis askeldada (jah, selline laisk olengi :)). Vot need on alles hommikud... Eriti kui siis lõpuks sööma saab asuda, väljas on ammu juba valge ja kõht on juba parajalt tühi. Elu tundub siis paganama ilus.

Shakshuka

Üks minu kõigi aegade kõige lemmikumaid hommikusööke (tegelikult üldse sööke) on shakshuka. Millegipärast ma väga palju teisi shakshuka entusiaste ei tea ja kui rääkida tomatikastmes küpsetatud munadest, saan ma tavaliselt vastusena natuke viltuse pilgu osaliseks (seda enam on äratundmisrõõm eriti suur, kui keegi teab, millest ma räägin, ja on sama vaimustunud kui mina).

Sest shakshuka on palju rohkem kui lihtsalt tomatikastmes küpsetatud munad. See on värvikas ja rikkalik roog, mille tarvis valmistatakse kõigepealt pliidi peal pannis paprika (ja piparde), vürtsköömnete ja cayenne pipraga maitsestatud tomatikaste. Kui kaste on valmis, lisatakse sellele munad ning pannakse roog ahju. See, mis välja tuleb, on lihtsalt imeline. See maitsete bukett, lisaks pehmelt küpsenud munad, kus kollased on veel vedelad... mmm!

Shakshuka on pärit Põhja-Aafrikast, seal ja mitmetes Lähis-Ida riikides on see armastatud hommikusöök, ja mitte ainult hommikusöök - seda süükase nii päeval kui ka hoopiski õhtul. Pole ka ime, tegu on üsna toeka roaga. Kusjuures nimi shakshuka tuleneb väidetavalt häälest, mida tomatikaste pannil podisedes teeb.

Shakshuka valmistatakse tavaliselt malmpannil, aga tegelikult sobib ükskõik milline pann, mida saab ka ahju panna. Ja tegelikult saab ka ahju panemata, ainult pliidil toidu valmis teha - võib munad terveks jätta, aga võib ka tomatikastmesse sisse segada. Antud kogusest jätkub 3-6 sööjale.

Shakshuka


Vaja läheb:
  • oliivõli
  • 1 punane paprika või 
    soovi korral tšillipipraid
  • 2 väiksemat sibulat
  • 3 küüslauguküünt
  • 1 tl soola
  • 0,5 tl musta pipart
  • cayenne pipart, maitse järgi
  • 1 tl jahvatatud vürtsköömenit
  • 1 tl jahvatatud paprikat
  • 0,5 tl kurkumit
  • 800 g purustatud tomateid
  • 1-2 sl suhkrut või mett
  • 6 muna
  • serveerimiseks peterselli
    soovi korral fetajuustu
Kuumuta ahi 180 kraadini.
Puhasta paprika ja lõika õhukesteks viiludeks, toimi samuti ka sibulaga. Viiluta küüslauk. Kuumuta pannil oliivõli, lisa paprika ja sibul, küpseta madalal kuumusel, kuni pehmenemiseni. Lisa küüslauk ja maitseained, kuumuta veel paar minutit ning lisa siis purustatud tomatid ja suhkur. Lase veel umbes 15-20 minutit madalal kuumusel podiseda, et kaste rohkem kokku keeks. Maitse vahepeal ja lisa vajadusel veel maitseaineid.
Eemalda tulelt ning löö ettevaatlikult tomatikastme peale lahti munad. Juhul kui kasutad ka fetat, sega see kastmesse enne munade lisamist. Maitsesta veel soola ja pipraga ja pane pann eelkuumutatud ahju. Küpseta 8-10 minutit, kuni munad on just hüübinud. Serveerimiseks puista peale hakitud peterselli. 
Kõrvale sobib hästi ükskõik milline krõbeda koorikuga leib.

Shakshuka